The MKT468 series is a range of film capacitors from Vishay. This 2.2uF capacitor has a 10% tolerance and a DC rated voltage of 100V. It is available in a radial package with a lead pitch of 7.5mm and is suitable for through hole mounting. The operating temperature range is -55°C to 105°C. The capacitor is lead free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 2.2uF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | Polyester |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Length | 0.689inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 700 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MKT468 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating (AC) | 63V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Weight | 0.119931oz |
| Width | 0.276inch |
| RoHS | Compliant |