Cap Film 2.2uF 160V PP 5% (30 X 10.5 X 23.5mm) Radial 27.5mm 105°C Loose
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 2.2uF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.925inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 1.181inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 450 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MKP479 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 160V |
| Voltage Rating (AC) | 100V |
| DC Rated Voltage | 160V |
| Width | 0.413inch |
| RoHS | Compliant |