The MKP479 series from Vishay is a range of film capacitors with a capacitance of 2.2uF. They have a radial package with a lead pitch of 1.083inch and a height of 1.04inch when seated. The capacitors are lead free and RoHS compliant, with a termination of PC pins. They operate over a temperature range of -55°C to 105°C and have a tolerance of 5%. The DC rated voltage is 160V and the AC voltage rating is 100V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 2.2uF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 1.04inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 1.083inch |
| Length | 1.181inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MKP479 |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 100V |
| DC Rated Voltage | 160V |
| Width | 0.413inch |
| RoHS | Compliant |