This variable ceramic capacitor from Vishay has a capacitance range of 3pF to 33pF, a DC rated voltage of 250VDC, and is constructed for top and bottom adjustment. It is designed for through hole mounting and has a size of 8.6mm x 8mm x 10mm. The operating temperature range is from -40 degrees Celsius to 70 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Cmin/Cmax | 3/33pF |
| Voltage | 250VDC |
| DC Rated Voltage | 250VDC |
| Material | Film |
| Mounting | Through Hole |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Construction | Top/Bottom Adj |
| Size | 8.6 X 8 X 10mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |