This 250V variable ceramic capacitor features a dielectric material of PP and a general purpose design. It has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -40°C. The capacitor is available in a bulk packaging option and is RoHS compliant. It measures 8.6mm in length and has a package case size of 200.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | 200 |
| Dielectric Material | PP |
| Features | General Purpose |
| Length | 8.6mm |
| Material | FILM |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | BFC2 808 |
| Voltage Rating | 250V |
| RoHS | Compliant |