Cap Trimmer Film 5.5/65pF 150V -200500 ppm/C Top Adj 70C Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC280801001 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Features | General Purpose |
| Length | 10.85mm |
| Material | FILM |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | BFC2 808 |
| Voltage Rating | 150V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC280801001 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.