Cap Trimmer Film 3/40pF 250V -50400 ppm/C Top/Bottom Adj 85C Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC280811409 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Features | General Purpose |
| Length | 8.6mm |
| Material | FILM |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1400 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | BFC2 808 |
| Termination | Radial |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC280811409 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.