Cap Trimmer Film 5.5/40pF 150V -200400 ppm/C Top/Bottom Adj 70C Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Depth | 10.6mm |
| Features | General Purpose |
| Length | 10.85mm |
| Material | FILM |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | BFC2 808 |
| Termination | Axial |
| Voltage Rating | 150V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| RoHS | Compliant |