This variable ceramic capacitor from Vishay features a general-purpose design with a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a voltage rating of 150V and a DC rated voltage of 250V. The capacitor is packaged in bulk with 800 units per package and is available in a 200-pin package. It is suitable for use in a variety of applications and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | 200 |
| Depth | 10.6mm |
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 0.433inch |
| Length | 10.85mm |
| Material | FILM |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | BFC2 808 |
| Termination | Axial |
| Voltage Rating | 150V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| RoHS | Compliant |