This variable ceramic capacitor from Vishay features a capacitance range of 8pF, a maximum operating temperature of 70°C, and a minimum operating temperature of -40°C. It has a voltage rating of 250V and is available in bulk packaging with a package quantity of 800. The capacitor is mounted through a hole and has an axial termination. It is RoHS compliant and not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC280832809 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 8E-14F |
| Length | 10.85mm |
| Material | FILM |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Axial |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC280832809 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.