This 200V ceramic variable capacitor is designed for general purpose applications. It features a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. The capacitor is available in bulk packaging and is suitable for through hole mounting. It is compliant with RoHS regulations and is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Features | General Purpose |
| Height | 9.2mm |
| Length | 14mm |
| Material | FILM |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | BFC2 809 |
| Voltage Rating | 200V |
| RoHS | Compliant |