
The BPV23F is a PIN photodiode with a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a maximum power dissipation of 215mW and a maximum reverse voltage of 60V. The device is packaged in a radial package with a lead-free finish and is suitable for through-hole mounting on a PCB. The BPV23F is RoHS compliant and has a responsivity of 0.6A/W.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BPV23F datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 48pF |
| Package/Case | Radial |
| Diode Type | PIN |
| Fall Time | 70ns |
| Forward Current | 50mA |
| Height | 6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.5mm |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 215mW |
| Max Reverse Voltage (DC) | 60V |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 215mW |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Responsivity | 0.6A/W |
| Reverse Breakdown Voltage | 60V |
| Reverse Voltage (DC) | 60V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Viewing Angle | 120° |
| Wavelength | 950nm |
| Width | 5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BPV23F to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
