The BPV23FL is a PIN diode with a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a maximum reverse voltage of 60V and a forward current of 50mA. The diode features a fall time of 70ns and a power dissipation of 215mW. It is packaged in a radial package with a viewing angle of 120° and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BPV23FL datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 48pF |
| Package/Case | Radial |
| Diode Type | PIN |
| Fall Time | 70ns |
| Forward Current | 50mA |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Reverse Voltage (DC) | 60V |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 215mW |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Response Time | 70ns |
| Responsivity | 0.6A/W |
| Reverse Breakdown Voltage | 60V |
| Reverse Voltage | 60V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Viewing Angle | 120° |
| Wavelength | 950nm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BPV23FL to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.