Rectifier Diode, Avalanche, 1 Phase, 1 Element, 3A, 1300V V(RRM), Silicon, ROHS COMPLIANT, HERMETIC SEALED, GLASS PACKAGE-2
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Max Operating Temperature | 140°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Current | 5uA |
| Max Surge Current | 50A |
| Package Quantity | 1600 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reverse Voltage | 1.65kV |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |