
DIODE 3 A, 800 V, SILICON, RECTIFIER DIODE, DO-201AD, LEAD FREE, PLASTIC PACKAGE-2, Rectifier Diode
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-201AD |
| Forward Current | 3A |
| Height | 5.3mm |
| Length | 9.5mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 100A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -50°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 800V |
| Max Reverse Current | 10uA |
| Mount | Through Hole |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100A |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Reverse Recovery Time | 500ns |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 5.3mm |
| RoHS | Compliant |
