
The BY399P-E3/54 is a general purpose rectifier diode with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -50°C. It has a maximum reverse voltage of 800V and a maximum reverse current of 10uA. The diode is packaged in a DO-201AD package and is suitable for through hole mounting. It is lead free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BY399P-E3/54 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Average Rectified Current | 3A |
| Package/Case | DO-201AD |
| Forward Current | 3A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -50°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 800V |
| Max Reverse Current | 10uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 800V |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1400 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100A |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Recovery Time | 500ns |
| Reverse Voltage | 800V |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BY399P-E3/54 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
