The BYM36E-TR is an avalanche diode with a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum repetitive reverse voltage of 1kV and a maximum reverse current of 5uA. The diode is rated for a maximum forward current of 2.9A and a maximum surge current of 65A. It is available in a through-hole package type E-LALF-W2 and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BYM36E-TR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Average Rectified Current | 1.5A |
| Contact Plating | Tin, Silver |
| Current Rating | 2.9A |
| Diode Type | Avalanche |
| Forward Current | 2.9A |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1kV |
| Max Reverse Current | 5uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 1kV |
| Max Surge Current | 65A |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 12500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 65A |
| Reverse Recovery Time | 150ns |
| Reverse Voltage | 1kV |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BYM36E-TR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.