Rectifier Diode, Avalanche, 1 Element, 1A, 600V V(RRM), Silicon, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT, HERMETIC SEALED, GLASS PACKAGE-2
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Average Rectified Current | 1.5A |
| Contact Plating | Tin, Silver |
| Current Rating | 1.5A |
| Diode Type | Avalanche |
| Forward Current | 1.5A |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600V |
| Max Reverse Current | 1uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 600V |
| Max Surge Current | 50A |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 25000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50A |
| Reverse Recovery Time | 4us |
| Reverse Voltage | 600V |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |