Rectifier Diode Switching 1KV 1A 75ns 2-Pin DO-41
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Current | 1A |
| Element Configuration | Single |
| Forward Current | 1A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 30A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1kV |
| Outside Diameter | 3.8mm |
| Reverse Recovery Time | 75ns |
| RoHS Compliant | Yes |
| Voltage | 1kV |
| RoHS | Compliant |