
The BYV26E-TAP avalanche diode from Vishay features a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum reverse voltage of 1kV and a maximum reverse current of 5uA. The diode's reverse recovery time is 75ns, and it is packaged in a through-hole E-LALF-W2 package with a lead-free plating of tin and silver. The BYV26E-TAP is suitable for use in high-temperature applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BYV26E-TAP datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Average Rectified Current | 1A |
| Contact Plating | Tin, Silver |
| Current Rating | 1A |
| Diode Type | Avalanche |
| Forward Current | 1A |
| Height | 3.6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.2mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 30A |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1kV |
| Max Reverse Current | 5uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 1kV |
| Max Surge Current | 30A |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 30A |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Reverse Recovery Time | 75ns |
| Reverse Voltage | 1kV |
| Width | 3.6mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BYV26E-TAP to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
