
Avalanche diode, 1kV reverse voltage, 1A forward current, and 1A average rectified current. Features a DO-15 package with tin, matte contact plating, and through-hole mounting. Operates from -65°C to 175°C with a 75ns reverse recovery time. 1kV max repetitive reverse voltage and 30A surge current capability.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BYV26EGP-E3/73 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Average Rectified Current | 1A |
| Package/Case | DO-15 |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 3.6mm |
| Diode Type | Avalanche |
| Forward Current | 1A |
| Height | 7.6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7.6mm |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1kV |
| Max Reverse Current | 5uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 1kV |
| Max Surge Current | 30A |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 30A |
| Reverse Recovery Time | 75ns |
| Reverse Recovery Time-Max | 75ns |
| Reverse Voltage | 1kV |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SUPERECTIFIER® |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BYV26EGP-E3/73 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
