
Rectifiers 3.5 Amp 150 Volt 90 Amp IFSM
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BYV28-150-TR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Average Rectified Current | 3.5A |
| Current Rating | 3.5A |
| Diode Type | Avalanche |
| Forward Current | 3.5A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 90A |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 150V |
| Max Reverse Current | 100uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 150V |
| Max Surge Current | 90A |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 90A |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Reverse Recovery Time | 30ns |
| Reverse Recovery Time-Max | 30ns |
| Reverse Voltage | 150V |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BYV28-150-TR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.