Diode Switching 200V 2A 2-Pin SOD-57 Ammo
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BYW52-TAP datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Average Rectified Current | 2A |
| Contact Plating | Tin, Silver |
| Diode Type | Avalanche |
| Forward Current | 2A |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 200V |
| Max Reverse Current | 1uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 200V |
| Max Surge Current | 50A |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50A |
| Reverse Recovery Time | 4us |
| Reverse Voltage | 200V |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BYW52-TAP to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.