
Rectifier Diode, Avalanche, 1 Phase, 1 Element, 2A, 1000V V(RRM), Silicon, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT, HERMETIC SEALED, GLASS PACKAGE-2
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 18pF |
| Contact Plating | Tin, Silver |
| Forward Current | 2A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 50A |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1kV |
| Max Reverse Current | 1uA |
| Max Surge Current | 50A |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 25000 |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50A |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Reverse Recovery Time | 4000ns |
| Reverse Voltage | 1kV |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Axial |
| RoHS | Compliant |