The BZT52C8V2-E3-08 is a surface mount zener diode with a maximum operating temperature range of -55°C to 150°C. It has a maximum power dissipation of 410mW and a maximum reverse leakage current of 100nA. The diode is packaged in a SOD-123-2 case and is available in quantities of 3000 per reel. It is RoHS compliant and features ESD protection. The zener voltage is 8.2V with a tolerance of 5%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay BZT52C8V2-E3-08 technical specifications.
| Package/Case | SOD-123-2 |
| Contact Plating | Tin |
| ESD Protection | Yes |
| Impedance | 7R |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 410mW |
| Max Reverse Leakage Current | 100nA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 410mW |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Tolerance | 5% |
| Weight | 0.000363oz |
| Zener Current | 40mA |
| Zener Voltage | 8.2V |