The BZT52C8V2-G3-18 is a surface mount zener diode with a zener voltage of 8.2V and a zener current of 40mA. It has a maximum power dissipation of 410mW and an impedance of 4.5 ohms. The diode is packaged in a SOD-123-2 case and is RoHS compliant. It operates over a temperature range of -55°C to 150°C and is part of the Automotive, AEC-Q101 series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay BZT52C8V2-G3-18 technical specifications.
| Package/Case | SOD-123-2 |
| Impedance | 4.5R |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 410mW |
| Max Reverse Leakage Current | 100nA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 410mW |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Tolerance | 5% |
| Weight | 0.000363oz |
| Zener Current | 40mA |
| Zener Voltage | 8.2V |