
Uni-directional TVS diode, single element, 171V reverse stand-off voltage, 400W peak pulse power dissipation. Features 1.5A maximum peak pulse current, 274V maximum clamping voltage, and 190V minimum breakdown voltage. Housed in a DO-41 axial lead package with through-hole mounting. Operates across a wide temperature range of -55°C to 175°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BZW04P171-E3/73 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DO-204-AL |
| Package/Case | DO-41 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 5.21(Max) |
| Package Diameter (mm) | 2.7(Max) |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | DO-204AL |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 171V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1uA |
| Maximum Clamping Voltage | 274V |
| Maximum Peak Pulse Current | 1.5A |
| Minimum Breakdown Voltage | 190V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 400W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Operating Junction Temperature | -55 to 175°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Cage Code | 18612 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8541100080 |
| Schedule B | 8541100080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Vishay BZW04P171-E3/73 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.