The BZX384B15-E3-08 is a surface mount zener diode with a zener voltage of 15V and a tolerance of 2%. It has a maximum power dissipation of 200mW and an impedance of 30 ohms. The diode is packaged in a SOD-323-2 case and is RoHS compliant. It can operate over a temperature range of -55°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay BZX384B15-E3-08 technical specifications.
| Package/Case | SOD-323-2 |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| ESD Protection | Yes |
| Impedance | 30R |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Max Reverse Leakage Current | 50nA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 200mW |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 2% |
| Voltage Tolerance | 2% |
| Weight | 0.000152oz |
| Zener Voltage | 15V |