The BZX384B9V1-G3-08 is a surface mount Zener diode with a Zener voltage of 9.1V and a tolerance of 2%. It has a maximum power dissipation of 200mW and an impedance of 15 ohms. The diode is packaged in a SOD-323-2 case and is available in quantities of 3000 on tape and reel. The BZX384B9V1-G3-08 is RoHS compliant and has a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay BZX384B9V1-G3-08 technical specifications.
| Package/Case | SOD-323-2 |
| Impedance | 15R |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Max Reverse Leakage Current | 500nA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 200mW |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 2% |
| Voltage Tolerance | 2% |
| Weight | 0.000141oz |
| Zener Voltage | 9.1V |