The Vishay BZX384B9V1-HE3-08 is a surface mount zener diode with a zener voltage of 9.1V and a tolerance of 2%. It has a maximum power dissipation of 200mW and an impedance of 15 ohms. The diode is packaged in a SOD-323-2 package and is RoHS compliant. It operates over a temperature range of -55°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay BZX384B9V1-HE3-08 technical specifications.
| Package/Case | SOD-323-2 |
| Impedance | 15R |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Max Reverse Leakage Current | 500nA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 200mW |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 2% |
| Voltage Tolerance | 2% |
| Weight | 0.000152oz |
| Zener Voltage | 9.1V |