The BZX384B9V1-V-GS08 is a surface mount zener diode with a maximum operating temperature range of -65°C to 150°C. It has a maximum power dissipation of 200mW and a maximum reverse leakage current of 500nA. The diode is RoHS compliant and available in quantities of 15000 per tape and reel. It has an impedance of 15 ohms and a zener voltage of 9.1V with a tolerance of 2%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay BZX384B9V1-V-GS08 technical specifications.
| Impedance | 15R |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Max Reverse Leakage Current | 500nA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 15000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 200mW |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Voltage Tolerance | 2% |
| Zener Voltage | 9.1V |