The Vishay BZX384C2V7-HE3-18 is a surface mount zener diode with a zener voltage of 2.7V and a tolerance of 5%. It has a maximum power dissipation of 200mW and an impedance of 100 ohms. The diode is packaged in a SOD-323-2 case and is available in quantities of 10,000. It is RoHS compliant and has a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay BZX384C2V7-HE3-18 technical specifications.
| Package/Case | SOD-323-2 |
| Impedance | 100R |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Max Reverse Leakage Current | 20uA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 200mW |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Tolerance | 5% |
| Weight | 0.000152oz |
| Zener Voltage | 2.7V |