
The BZX55C15-TAP is a Zener diode with a maximum operating temperature range of -65°C to 175°C. It has a maximum power dissipation of 500mW and a maximum reverse leakage current of 100nA. The diode is packaged in a DO-35 case and is available in quantities of 10,000 per ammo pack. It is compliant with RoHS regulations and is part of the Automotive, AEC-Q101 series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BZX55C15-TAP datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-35 |
| Contact Plating | Tin, Silver |
| ESD Protection | No |
| Impedance | 30R |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Max Reverse Leakage Current | 100nA |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Ammo Pack |
| Power Dissipation | 500mW |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Tolerance | 5% |
| Voltage | 15V |
| Voltage Tolerance | 6% |
| Zener Voltage | 15V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BZX55C15-TAP to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
