
The BZX55C15-TR is a Zener diode with a working voltage of 15V and a tolerance of 5%. It has a maximum power dissipation of 500mW and an impedance of 30 ohms. The diode is packaged in a DO-35 case and is designed for through-hole mounting. It is compliant with RoHS and AEC-Q101 standards and has a maximum operating temperature range of -65°C to 175°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BZX55C15-TR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-35 |
| Contact Plating | Tin, Silver |
| ESD Protection | No |
| Impedance | 30R |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Max Reverse Leakage Current | 100nA |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 30000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 500mW |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Tolerance | 6% |
| Working Voltage | 15V |
| Zener Voltage | 15V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BZX55C15-TR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
