
The BZX55C5V6-TR Zener Diode from Vishay features a Zener voltage of 5.6V with a tolerance of 5%. It has a maximum power dissipation of 500mW and is packaged in a DO-35 case with through hole mounting. The diode operates over a temperature range of -65°C to 175°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BZX55C5V6-TR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-35 |
| Contact Plating | Tin, Silver |
| ESD Protection | No |
| Impedance | 25R |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Max Reverse Leakage Current | 100nA |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 30000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 500mW |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Tolerance | 5% |
| Zener Voltage | 5.6V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BZX55C5V6-TR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
