
The BZX84B2V4-G3-08 is a surface mount zener diode from Vishay with a zener voltage of 2.4V and a tolerance of 2%. It has a maximum power dissipation of 300mW and operates over a temperature range of -55°C to 150°C. The diode is packaged in a SOT-23-3 case and is RoHS compliant. It is part of the Automotive, AEC-Q101 series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOT-23-3 |
| Impedance | 100R |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Max Reverse Leakage Current | 50uA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 300mW |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Tolerance | 2% |
| Voltage Tolerance | 2% |
| Weight | 0.000286oz |
| Zener Voltage | 2.4V |
| RoHS | Compliant |
