The BZX84C3V3-HE3-08 is a surface mount zener diode with a zener voltage of 3.3V and a tolerance of 5%. It has a maximum power dissipation of 300mW and an impedance of 95 ohms. The diode is packaged in a SOT-23-3 package and is lead free. It operates over a temperature range of -55°C to 150°C and is compliant with AEC-Q101 and RoHS.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay BZX84C3V3-HE3-08 technical specifications.
| Package/Case | SOT-23-3 |
| Impedance | 95R |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 300mW |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Tolerance | 5% |
| Weight | 0.00031oz |
| Zener Voltage | 3.3V |