Vishay BZX85C100-TAP technical specifications.
| Package/Case | DO-41 |
| Current | 60mA |
| ESD Protection | No |
| Impedance | 350R |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1.3W |
| Max Reverse Leakage Current | 500nA |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 25000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 1.3W |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Tolerance | 5% |
| Voltage | 100V |
| Voltage Tolerance | 5% |
| Zener Current | 9.4mA |
| Zener Voltage | 100V |