Vishay BZX85C5V6-TR technical specifications.
| Package/Case | DO-41 |
| Impedance | 7R |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1.3W |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 25000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 1.3W |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Tolerance | 5% |
| Zener Current | 190mA |
| Zener Voltage | 5.6V |