The Vishay BZX85C7V5-TAP is a Zener diode with a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum power dissipation of 1.3W and a maximum reverse leakage current of 1uA. The diode is packaged in a DO-41 package and is available in quantities of 25,000 per reel. It is RoHS compliant and meets the AEC-Q101 standard for automotive applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay BZX85C7V5-TAP technical specifications.
| Package/Case | DO-41 |
| ESD Protection | No |
| Height | 2.6mm |
| Impedance | 3R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.1mm |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1.3W |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 25000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 1.3W |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Tolerance | 6% |
| Width | 2.6mm |
| Zener Current | 140mA |
| Zener Voltage | 7.5V |