The CA0001100R0JB12 is a 100R 5% through-hole fixed resistor from Vishay, packaged in an axial configuration. It has a maximum operating temperature range of -65°C to 275°C and a maximum power dissipation of 1W. The resistor is available in bulk packaging and features a tin/lead contact plating. It is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay CA0001100R0JB12 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Contact Plating | Tin, Lead |
| Diameter | 4.32mm |
| Length | 0.46inch |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 100R |
| Series | CA |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Vishay CA0001100R0JB12 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.