Wirewound Resistors 1watt 100ohms 5%
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay CA0001100R0JS73 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Contact Plating | Tin, Lead |
| Diameter | 4.32mm |
| Length | 10.16mm |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 100R |
| Series | CA |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay CA0001100R0JS73 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.