
The CA5100120R0JR05 is a 120 ohm, 5 watt, 5% tolerance axial leaded resistor from Vishay. It is designed for through-hole mounting and has a maximum operating temperature range of -65°C to 275°C. The resistor is packaged on a tape and reel and has a diameter of 4.32mm and a length of 1.125 inch. It is not RoHS compliant and contains lead in its contact plating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Contact Plating | Tin, Lead |
| Diameter | 4.32mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 1.125inch |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 5W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 120R |
| RoHS Compliant | No |
| Series | CA |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Not CompliantNo |
