Cap Ceramic 0.001uF 100V BP 1% Pad SMD 1210 (0.1%FR) 125°C T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay CDR33BP102BFZPAT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 1nF |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Package/Case | 1210 |
| Construction | Flat |
| Depth | 2.5mm |
| Failure Rate | 0.1% |
| Features | Military |
| Length | 0.126inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Military, MIL-PRF-55681, CDR33 |
| Thickness | 0.059inch |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 100V |
| Width | 0.098inch |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Vishay CDR33BP102BFZPAT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.