
The CDR35BP223AKZRAT is a 22nF ceramic capacitor with a 50V voltage rating and 10% tolerance. It is constructed with a flat design and features a 1825 case code. The capacitor is surface mountable and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is available in a tape and reel packaging with 1000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay CDR35BP223AKZRAT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 22nF |
| Case Code (Imperial) | 1825 |
| Case Code (Metric) | 4564 |
| Package/Case | 1825 |
| Construction | Flat |
| Depth | 6.4mm |
| Failure Rate | 0.01% |
| Features | Military |
| Length | 0.177inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Military, MIL-PRF-55681, CDR35 |
| Thickness | 0.059inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 50V |
| Width | 0.252inch |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Vishay CDR35BP223AKZRAT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
