Vishay CMA02040X1201GB300 technical specifications.
| Body Diameter | 1.4mm |
| Case Code (Metric) | 3614 |
| Package/Case | 0204 |
| Contact Plating | Tin |
| Diameter | 1.4mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.142inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 400mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Operating Supply Voltage | 200V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Resistance | 1.2kR |
| Resistance Tolerance | 2% |
| Resistor Type | Carbon Film |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CMA |
| Technology | CARBON FILM |
| Tolerance | 2% |
| Voltage Rating | 200V |
| DC Rated Voltage | 200V |
| Width | 3.6mm |