The CMF 330 ohm 5% resistor is a through-hole component with a maximum power dissipation of 500 milliwatts. It features a flame retardant coating and is lead free. The resistor is packaged in a tape and reel format with 1000 units per package. Operating temperature range is -55°C to 175°C. The component is RoHS compliant and has a resistance of 330 ohms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay CMF07330R00JKEB datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 2.29mm |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.24inch |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 330R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CMF |
| Tolerance | 5% |
| Width | 2.29mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay CMF07330R00JKEB to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.