The CMF07470R00JKBF is a through-hole fixed resistor from Vishay with a resistance of 470 ohms and a tolerance of 5%. It features a flame retardant coating and is available in a bulk packaging quantity of 100 units. The resistor has a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is not lead free and not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay CMF07470R00JKBF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Contact Plating | Tin, Lead |
| Diameter | 2.29mm |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.24inch |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 470R |
| RoHS Compliant | No |
| Series | CMF |
| Tolerance | 5% |
| Width | 2.29mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Vishay CMF07470R00JKBF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.