This 100R 5% resistor is packaged in an axial case and features a lead free construction. It has a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C. The resistor is rated for a maximum power dissipation of 1W and is available on tape and reel. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Features | Moisture Resistant, Flame Retardant Coating |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 100R |
| RoHS Compliant | No |
| Series | CMF |
| Tolerance | 5% |
| Width | 3.68mm |
| RoHS | Not Compliant |