The CMF20887K00GKEA is a through-hole fixed resistor with a resistance of 887kR and a tolerance of 2%. It features a moisture-resistant and flame retardant coating, and is lead free. The resistor has a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is packaged in tape and reel and has a width of 3.68mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay CMF20887K00GKEA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Features | Moisture Resistant, Flame Retardant Coating |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 887kR |
| Series | CMF |
| Tolerance | 2% |
| Width | 3.68mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay CMF20887K00GKEA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.